czwartek, 5 grudnia 2013

Ikaria

Ikaria jest niewielką  grecką wyspą polożoną na morzu śródziemnym.
Według mitologi to tutaj niedaleko wpadł do morza nieszczesny Ikar.
Piękne zatoczki,skaliste klify,doliny porośnięte gajami oliwnymi nie odróżniają tej wyspy od innych greckich wysp.
Ikaria jednak nie jest wyspą  figurującą w przewodnikach turystycznych lecz częściej jest odwiedzana przez naukowców niż przez turystów.
                                                      Co zatem sprawia że jest tak wyjątkowa?

Naukowcy nazywają tą wyspe" wyspą ludzi długowiecznych" gdyż przeciętny mieszknaniec Ikari dożywa 90-siątki , i do końca swoich dni cieszy sie doskonałą sprawnośćią fizyczną , a mężczyźni do póznej starośći pozostaja aktywni sexualnie.
Życie na tej wyspie znacznie się różni od zachodniego modelu tutaj czas biegnie pomału a  ludzie zyją zupełnie bez stresu .
Tutaj nikt się nigdzie nie spieszy, nie ma godzin otwarcia i zamknięcia . Właściciele lokalnych sklepów i restauracji otwierają i zamykają swój interes kiedy mają na to ochote.
Ze względu na nie rownośći w terenie miszkańcy Ikari zwykle nie używają  środków transportu  pokonując codziennie duże odleglośći pieszo. Być może dlatego powietrze jest tutaj wyjątkowo
świeże nie skażone spalinami.
Większość ludnośći wyspy zajmuje się sadownictwem glównie wyrobem oliwy z oliwek, nie wielka część turystyką.
Dieta żyjących tu ludzi jest bardzo skromna w większośći warzywa owoce kozi ser w malych ilośćiach mięso glównie baranina.
Do pićia mieszkańcy używają ziolowych herbat i  duże ilości domowego wina.
Sama mentalność tych ludzi różni się diametralnie od pozostalej ludności Grecji.
Ikarianie są bardzo pogodni i bez konfliktowi , pomimo kryzysu który tak bardzo dotkną Grecje spokojnie patrzą w przyszlośc.
Być może to oni znależli przepis na wieczną młodość? bo co nam po bogactwach życia doczesnego kiedy nie potrafimy się nimi cieszyć!kiedy stres ,depresja odbierają nam ochote do życia
Czy dziśiejszy wyśćig za pieniądzem ma jakiś sens?dla Ikarian chyba nie wielki, i dlatego żyja dlużej i cieszą się dobrym zdrowiem.

kliknij  w link  4 stars hotel in Corfu

1 komentarz: