wtorek, 5 września 2017

Jacy tak naprawde są Grecy ?

Jacy są Grecy ? są dobrzy czy źli? głupi czy mądrzy? Oczywiście nie będę próbowała dopowiedzieć na to pytanie jednoznaczne . Jak Grecja długa i szeroka można spotkać przeróżnych ludzi całą osobliwą mieszankę charakterów. Ale na pewno mają kilka wspólnych cech o których można powiedzieć że są bardzo greckie.


Mówi się ze im dalej na północ tym lepsi Grecy, i ja się z tym zgadzam. Najwspanialsi Grecy których poznałam pochodzili z Larisa czy Tesaloniki , ale oczywiście nie dotyczy to ogółu .
W Grecji mówi się z najgorsi Grecy pochodzą z Kalamata na Peloponezie. Jest nawet przysłowie które mówi "O kaliteros kalamatianos skotose tin mana tou" co w wolnym tłumaczeniu znaczy "Najlepszy mieszkaniec Kalamaty zabił swoją matkę ". Nigdy nie byłam na Kalamacie ale z opowieści mojego męża wiem ze  dziwni są tam ludzie, no na pewno nie wszyscy.
O mieszkańcach Krety mówi się że nie ma zwykłych Kreteńczyków , są tylko bardzo dobrzy lub bardzo źli. Ja o nich mogę powiedzieć tyle że są bardzo gościnni  a mężczyźni z Krety to ekstremalni kobieciarze .
Jakie cechy wspólne maja Grecy? zacznijmy od tych dobrych.
Grecy są bardzo gościnni. Wchodząc do domu jednego Greka spodziewaj się zastawionego stołu a to czego nie zjesz zapakuje ci do domu.
Są bardzo otwarci i bezpośredni. W Grecji nie ma czegoś takiego jak  mówienie przez per pan  wśród znajomych, nie zależnie od wieku. Mój 75 letni szef prosił mię o to abym przestała do niego mówić pan bo to oznacza ze nie uważam go za swojego przyjaciela. Grecy nadużywają słowa Sagapao czyli kocham.
Są bardzo pomocni i szczerzy. Szczególnie greckie kobiety, wręcz natrętne z niesieniem pomocy. Pare lat temu pracowałam w tz kilikijo takiej kawiarni w biurowcu. Wtedy jeszcze nie  nie znałam Greckich obyczajów i popełniłam kilka gaf. Greczynki robiły mi prezenty w postaci ubrań lub słodyczy. Czułam się niezręcznie i z początku nie przyjmowałam tych prezentów i to był duży błąd !!! Grecy się obrażają jak odmówisz podarunku lub pomocy. Dla nich znaczy to jednoznacznie że nimi gardzisz.
W Grecji jest bardzo mało rodzin z problemami alkoholowymi. Grecy jak piją alkohol to po to aby biesiadować , tańczyć, śpiewać. Nie piją po to aby się upić i  awanturować. W greckim języku nie istnieje odpowiednie słowo oznaczające naszego tz kaca. Są naprawdę wesołym narodem.Kultura picia alkoholu w Grecji jest godna naśladowania.
Dosyć tego słodzenia , Grecy maja też swoje za uszami !
W Grecji istnieje odpowiednie słowo  określające osobę zadzierająca nosa taką dumną i próżną , mówi się ze ten ktoś jest Psonio. No i niestety tych tz Psonio jest wile w tym pięknym kraju, szczególnie dotyczy to Greckich kobiet .Jedna przeciętna greczynka myśli że jest królewną i należy jej się pałac ze służbą . Greczynki są bardzo wymagające, od swoich partnerów często żądają bardzo drogich prezentów i tupią niuszkami jak się in odmówi.
Grecy to megalomanie! Dla przeciętnego Greka Grecja jest najlepszym krajem na ziemi a Grecy naj inteligentniejszym narodem. Kiedy pokazałam Grekowi statystyki mówiące o tym że przecenimy Grek ma dużo niższe IQ od przeciętnego Polaka, Grek nie przyjął tego faktu  do wiadomości, mówiąc  że to propaganda. No i oczywiście wszyscy Grecy chcą być szefami. W jednym małym sklepiku byłam jedynym sprzedawca a miałam trzech szefów ,oczywiście  jeden ważniejszy od drugiego.
Greccy panowie to w dużej mierze  maminsynki i  lenie! ci mężczyźni nie są w ogóle  przystosowani do samodzielnego życia. Moim zdaniem jest to wina nadopiekuńczych greckich matek.
Proszę sobie wyobrazić sytuację. Pare lat temu pracowałam w jednej kawiarni do której przychodziła pani Maria. Kobieta, wdowa 55 lat urzędnik państwowy na emeryturze. Był to rok 2012 i kryzys w Grecji zaczął przybierać na sile. Do tej pory pani Maria pobierała dwie emerytury (jedną swoją i jedną swojego zmarłego męża). Dowiedziawszy się że od następnego miesiąca będzie dostawać tylko jedną emeryturę popłakała się mówiąc "Jak ja wyżyje z jednej emerytury z moim dzieckiem?" Och pomyślałam biedna kobieta, i zaczęłam ją pocieszać że jakoś to będzie. Ale gdy się spytałam ile to dziecko na lat a Maria odpowiedziała 33, ZAMUROWAŁO MNIE . No koleś miał emeryturę ojca i swoje mieszkanko od mamusi , 33 letni nie skalany pracą mężczyzna. Niestety Grecja jest pełna takich ofiar matczynej miłości.

Taką cechą  neutralną Greków jest ich podejście do kościoła , Grecy nie są przesadnie religijni. Do kościoła a właściwie pod kośćców Grecy udają się zazwyczaj tylko podczas Paschy. Jest to piękny zwyczaj (a raczej tradycja) podawania sobie świętego ognia  w trakcie którego zebrani pod kościołem ludzie odpalają świecę od świecy życząc sobie dobrej Paschy.
Greccy Popowie nie mieszkają w willach z  gosposią a w zwykłych mieszkaniach w blokowiskach maja swoje żony i dzieci. Przedstawiciele kościoła Greckiego są bardziej ludzcy i wyrozumiali , bardziej niż katoliccy księża znają życie szarego człowieka. W Grecji kościół ma zupełnie inne podejście do in-vitro, tutaj nawet żony  Popów korzystają z tej metody leczenia bezpłodności.
Sądzę że to jacy są Grecy najjaskrawiej pokazuje film Grek Zorba. Ja osobiście ten film uwielbiam i gorąco polecam, najlepiej w oryginalnej wersji językowej . Ten krótki filmik tez dużo mówi o tym pogodnym gościnnym narodzie.

Klikając w link wspomagasz autora corfu hotel


5 komentarzy:

 1. Mieszkałem w Grecji 20 -lat, wiele podróżowałem i częściowo (tak na 80%) zgadzam się z Tobą.

  OdpowiedzUsuń
 2. No to uderzyłam w sedno, bo nie pisze o ogóle Dziękuje za komentarz .

  OdpowiedzUsuń
 3. Tez mieszkam w Grecji i tez się zgadzam z autorką, ale to jest tak naprawdę bardzo w skrócie opis Greków, można by bylo dużo więcej ciekawych rzeczy które są charakterystyczne dla tego narodu dopisać. Dla takiego opisu bardziej pasowałby tytuł "krótko o Grekach" niżeli "jacy naprawdę są Grecy". Co do tych z Kalamaty... nigdy od żadnego Greka nie słyszałam takiej opinii, a mieszkałam w wielu rejonach Grecji. Ogólnie "o kaliteros apo autoys skotose thn mana toy" mówi się o kryminalistach albo ludziach z wyglądem kryminalisty, słyszałam ten zwrot w stosunku do różnych ludzi, zazwyczaj chodziło o wygląd i wyraz twarzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Samej mi przychodzą do głowy różne inne cechy Greków i co jakiś czas będę aktualizować ten wpis, proszę wpadać tutaj, a jak pani ma jakieś sugestie to ja jestem otwarta. A to przysłowie o Kalamacie to słyszałam od mojej teściowej ona tak się śmieje ze swojej szwagierki.

   Usuń
 4. Wiele takich opini jest krzywdzących-to tylko nasz polski sposob widzenia Grekow-w ich kraju oczywiście .Dlacego dziwisz się że matka chce ztrzymać swoje dziecko jak najdlużej przy sobie, bo jest treścią jej życia?
  Dlaczego kobieta nie mo że oczekiwać od partnera prezentow lub staran -musi się czuć że nie jest tego warta i nigdy o nic nie prosić przez skromość lub wstyd albo co ludzie owiedzą.Tak naprawdę życie rodzinne jest lepiej zorganizowane jak jest podział ról i każdy wie co ma robić i co do niego należy.W Grecji żadko sie słyszy że kobieta nic nie robi w domu. Chociaż wiele kobiet greckich nie wykonuje nawet połowy czynności w domu ,ktore wykonuje Polka i nikt tego nie zauważa - temat rzeka- Przez pryzmat naszych kompleksów i stereotypow próbujemy oceniać ?????????/ Dobrobyt ,swoboda finansowa ,okazywanie milości i przywiązania i grecka filoksenia i filotimo to elementy kultury ,których w Polsce ze świecą szukać-nie ocenajmy -uczmy sie widzieć świat w iny sposob-Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń