poniedziałek, 6 marca 2017

Dlaczego kocham Grecje?

Grecja jest moją drugą ojczyzną , dziś jest bardzo ciężko tu żyć , przede wszystkim z powodu kryzysu ekonomicznego który nieustannie przybiera na sile doprowadzając to piękne państwo do ruiny. A ja ciągle nie potrafię wyobrazić sobie życia w innym kraju , zapuściłam tu korzenie i dopóki będę w stanie tu żyć , będę trwać !Ale tak na prawdę za co kocham Grecje ? powodów jest wiele , ale taki chyba najmocniejszy powód to klimat ! Pamiętam jak bardzo cierpiałam z powodu zimna w mojej ojczyźnie , ciągle marzłam !!! Ostatnia moja zima w Polsce dała mi się dobrze we znaki , i kiedy w  kwietniu  zrobiło się troszkę cieplej byłam strasznie szczęśliwa ale gdy następnego dnia rano zobaczyłam że znów pada śnieg to po prostu się popłakałam !. Tego samego dnia  zadzwoniła do mnie moja koleżanka z Grecji oznajmiając że siedzi na werandzie w krótkim rękawku i popija kawkę , no zazdrościłam i to bardzo . Życie w kraju gdzie ciągle świeci słońce daje dużo radości a w Grecji mamy 250 słonecznych dni  w roku , czułam jak moje kości się rozmrażają !.

Morze jest takim następnym powodem dla którego nie chciała bym opuścić Grecji. Ja pochodzę ze Śląska  i morze widziałam dwa razy w życiu i to tylko widziałam bo w tym czasie  był zakaz kąpieli z powodu dużego zanieczyszczenia . Tutaj morze jest bardzo czyste i w zasadzie  jest wszędzie , żadna część Grecji nie jest oddalona od morza dalej niż 137 km. Od maja do listopada woda w morzu nie spada poniżej 20 stopni C. Pływanie jest moją najlepszą formą spędzania wolnego czasu, a pięknych plaż w Grecji nie brakuje .

Jak przeciętnego Kowalskiego zapytać co słychać to w 90 % procentach w takiej sytuacji odpowiedz brzmi  "stara bieda " przeciętny Papadopulos odpowie "olla kala" czyli wszystko dobrze , Grecy to naprawdę pogodny naród dla nich wszystko jest ok i bez pośpiechu .Grecy jak to południowcy mają gorącą krew i idąc ulicą bardzo często można usłyszeć bardzo przesadzone komplementy , co czasem może poprawić nastrój na cały dzień. Grecy bardzo lubią biesiadować a wino jest tutaj tanie i naprawdę dobre .

Nie musze wyjeżdżać na wakacje ! Mieszkam tu przeszło 12 lat i jeszcze nie zdążyłam zobaczyć wszystkich ciekawych miejsc w promieniu 100 km. Ja mieszkam w Atenach a dookoła Aten jest mnóstwo wysp na które można się dostać z łatwością drogą morską w ciągu godziny , i już masz wakacje na wyspie .Ale nie tylko wyspy są piękne, na lądzie też są wspaniałe miejsca godne zobaczenia . Osobiście uwielbiam spacerować po dzielnicy Plaka i obserwować  zafascynowanych turystów czy biegać po archeologicznym stadionie Panathinaikos .

Bardzo lubię moje życie w Grecji , może czasem brak kilku euro więcej w portfelu  i polskiego swojskiego klimatu ale życie tam  gdzie prawie zawsze świeci słońce i nie można się nudzić ma swój urok.

1 komentarz:

  1. Grecja to od niedawna miejsce na które wraz z żonką chorujemy. Już niedługo tam się wybierzemy :)
    http://www.poszukujacraju.pl
    A tu bedzie tez wiele do przeczytania

    OdpowiedzUsuń