poniedziałek, 30 grudnia 2013

Plaka

  Każdy turysta będąc w Atenach swoje pierwsze kroki kieruje w kierunku sławnego
Akropolu, jest to na pewno archeologiczna budowla warta uznania, i każdy turysta chce z bliska zobaczyć  ten jakże ważny kawałek historii, i często w tym miejscu kończy się przygoda z historią w tym mieście.

W cieniu Akropolu przywalona jego wielkośćią znajduje się nie duża dzielnica Aten o nazwie Plaka  i to tutaj można znalesć prawdziwe perełki architektury i  historii .
Przed drugą wojną swiatową władze miasta zakazaly co kolwiek zmieniać w tej dzielnicy i dlatego możemy dziś cieszyć nasze oczy architekturą z przed 300 lat przeplataną pomnikani i archeologicznymi  budowlami .

Na uwage zasluguje tu Wierza Wiatrów , przez wiele pokoleń wierzono że jest to miejsce magiczne i grób Sokratesa ale tak naprawde jest to stacja meteorologiczna zbudowana w pierwszym wieku naszej ery  przez greckiego astronoma Andronikos Kyrrhestes.


Na przeciwko wierzy można zobaczyć jeden inny  ważny budynek "Drzwi  Medrese" pierwotnie
była to szkoła teologiczna założona w 1721 roku. W czasach gdy Grecja była pod zaborem tureckim więziono tu greków i wieszano na pobliskim "Drzewie Platona" . Dla Ateńczyków jest to przeklente miejsce.Gdy w 1919 roku w drzewo trofił piorun  ,  jego reszte wycięto i spalono a budynek rozebrano z wyjątkiem drzwi .
Warto wspomnieć tutaj o Pomniku  Lysikratous który tak bardzo spodobal się Lordowi Elgin że postanowił wziąć go ze sobą do Anglii ( jak widać próby sie nie powiodły)

Do kulturalnych perełek znajdujących się w tej dzielnicy można zaliczyć Cine Paris,letńie kino które jest zbudowane na dachu budynku z widokiem na Akropol . Pisząc bloga dla moich rodaków nie mogła bym nie wspomńieć o jednej z najstarszych gorzelni w europie o nazwie Brettos .
Produkowano  tutaj trunki od likierów po końiaki. Dziś można napić się tutaj   wszelakiego rodzaju alkoholi i miło spędzić czas. W dzielnicy tej można znaleść wiele muzeum takich jak Muzeum Współczesnego Malarstwa Europejskiego i Greckiego lub Muzeum Sztuki Ludowej.Plaka to piękna i ciekawa dzielnica przepelniona malowniczymi kafejkami i tawernami . Wąskie uliczki ukwiecone parkany dodają temu miejscu wyjątkowośći jakiej nie ma w żadnym innym miejscu w  stolicy  Grecji Atenach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz