niedziela, 25 maja 2014

Na tropie Hollywood "Mandolina Kapitana Corelli"


Idąc tropem Hollywood jeden gleboki ślad napewno znajdziemy na Kiefalonia ,pieknej wyspe na morzu jońskim ,gdzie w 2001 roku liryczny kapitam Corelli (Nicolas Cage) spotkał swoją ukochaną Pelagie (Penelope Cruz) a ich romans rozkwitał w sceneri zielonych wzgórz i pięknych piaszczystych plaż.Mnie jako cudzoziemce film się bardzo podobał niestety grecka publiczność nie byla zachwycona romansen greckiej dziewczyny z włoskim kapitamen,należącym wówczas do wrogiego obozu .Kiefalonia ma też znaczenie historyczne ,to tutaj w 1943 roku zgineło z rąk okupantów 9000 włoskich żolnierzy. Włoski pomnik wojenny znajduje się na obrzeżach Argostoli na wzgórzu nad Katovothres i obok kościoła katolickiego na Lithostroto tam znajduje się też małe muzeum poświęcone żołnierzą. Wioska Dikhalia  została zbudowana na potrzeby filmu na miejscu gdzie kiedyś  znajdowala  się orginalna  
Dikhalia , między Sami i Antisamos  , sama wioska ulegla zniszczeńiu podczas trzęśenia ziemi w 1953 roku.Mówiac o śladach hollywood na wyspie nie możemy tu ominąć plaży Myrtos  gdzie la Scala , zespół muzyczny Corelli spędzał  beztroskie chwile ,lub plaży Chorgota  , gdzie Mandreas rzucił Pelagia do morza z pomostu.
Pomost ten został zbudowany na potrzeby filmu , ale pozostał nienaruszony po jego realizacji , choć z biegiem lat został zdemontowany przez turystów poszukujących pamiątek . Jednym z piękniejszych kadr filmu było wzgóże na którym wznośi się Sia Klasztor ,gdzie odegrana zostala scena  miłosna między Corelli i Pelagia a w tle można było podziwiać uroki plaży Myrtos.

Piękna Kiefalonia po raz kolejny została zniszczona przez trzęśienie ziemi w styczniu tego roku, niestety wiele pięknych miejsc uleglo zniszczeniu, miejmy nadzieje ze z czasem uda się je odtworzyć.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz