niedziela, 25 maja 2014

Na tropie Hollywood "Mandolina Kapitana Corelli"


Idąc tropem Hollywood jeden głęboki ślad na pewno znajdziemy na Kefalonia ,pięknej wyspie położonej na morzu Jońskim. I na tej wyspie  w 2001 roku liryczny kapitan Corelli (Nicolas Cage) spotkał swoją ukochaną Pelagie (Penelope Cruz) a ich romans rozkwitał w scenerii zielonych wzgórz i pięknych piaszczystych plaż.

Mnie jako cudzoziemce film się bardzo podobał niestety grecka publiczność nie była zachwycona romansem greckiej dziewczyny z włoskim kapitanem, należącym wówczas do wrogiego obozu. Kefalonia ma też znaczenie historyczne. To tutaj w 1943 roku zginęło z rąk okupantów 9000 włoskich żołnierzy. Włoski pomnik wojenny znajduje się na obrzeżach Argostoli na wzgórzu nad Katovothres i obok kościoła katolickiego na Lithostroto .Tam znajduje się też małe muzeum poświęcone Włoskim żołnierzom.
Niestety  wioska Dikhalia  uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1953 roku . Dlatego też   na potrzeby filmu została zbudowana atrapa wioski  na miejscu gdzie kiedyś  znajdowała  się oryginalna Dikhalia , między Sami i Antisamos.Mówiąc o śladach Hollywood na wyspie nie możemy tu ominąć plaży Myrtos  gdzie la Scala , zespół muzyczny Corelli spędzał  beztroskie chwile ,lub plaży Antisamos   gdzie Mandreas rzucił Pelagia do morza z pomostu.

Pomost ten został zbudowany na potrzeby filmu , ale pozostał nienaruszony po jego realizacji , choć z biegiem lat został zdemontowany przez turystów poszukujących pamiątek . Jednym z piękniejszych kadr filmu było wzgórze na którym wznosi się  Klasztor ,gdzie odegrana została scena  miłosna między Corelli i Pelagia a w tle można było podziwiać uroki plaży Myrtos.Piękna Kefalonia po raz kolejny została zniszczona przez trzęsienie ziemi w styczniu 2014. Niestety wiele pięknych miejsc uległo zniszczeniu, miejmy nadzieje ze z czasem uda się je odtworzyć.
Klikając na link wspomagasz autora hotel in Corfu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz