czwartek, 11 sierpnia 2016

Peloponez grecka kraina mitów
Pamiętam ze szkoły  definicje słowa mitologia która mówił że "Mitologia to zbiór podań i legend"
, nie dawno dowiedziałam się jak bardzo błędna  jest ta definicja .
Otóż słowo mit w staro greckim języku oznacza fakt ,co prawda troche ubarwiony aby nadać boskości jego bohaterom , ale w większości są to fakty historyczne .
W tym roku urlop spędziłam  na Peloponezie i podczas zwiedzania zamku króla Agamemnona w Mykines dowiedziałam się kilka interesujących faktów o wojnie trojańskiej . Oczywiście bardzo dokładnie obejrzałam film "Troja".
Zacznijmy od pięknej Heleny , kobiety od zarania dziejów ogłupiały tak samo wielkich władców jak i zwykłych śmiertelników .O rękę Heleny były organizowane turnieje rycerskie ,jej uroda pochłonęła wiele ofiar. W końcu została wydana za króla  Menelo , brata słynnego Agamemnona .
Jak wyglądała Grecja w czasach wojny trojańskiej ? W scenie gdy wojska króla Menelo wchodzą do zamku w Mykines widzimy ze zamek stoi nad morzem. Dziś najbliższą plaże dzielą do zamku kilometry, jak widzimy zamek stoi na wzgórzu a dookoła szczere pola , jak widać globalne ocieplenie zrobiło swoje .
W filmie "Troja"król Agamemnon zostaje zbity przez kapłankę , tutaj twórcy filmu trochę pofantazjowali , co prawda zginał on z ręki kobiety ale była to jego własna żona,
a była nią Klitajmestry siostry wspomnianej wcześnie Heleny (ponoć równie piękna ). Niestety  Klitajmestra nie czekała z utęsknieniem na powrót męża z wojny trojańskiej  , wręcz przeciwnie  , jego miejsce zajął już inny mężczyzna a był nim Ajgistos  .Więc nie pozostało nic więcej jak  pozbyć się męża tyrana . Jest wiele podań mówiących o tym jak zginał król Mykines  , jedna z nich mówi że został otruty podczas uczty powitalnej , inna o tym że zona podała mu koszule nasiąkniętą trucizną .Inna teoria mówi o tym jak Ajgistos  zaatakował króla podczas kąpieli zadając cios mieczem po czym  Klitajmestra  odcięła mu głowę toporkiem . No cóż na nude to w tamtych czasach nie mogli narzekać  .
Nie daleko zamku znajduje się grobowiec z którego pod koniec dziewiętnastego wieku wydobyto 19 szkieletów z których jeden z nich należał do króla Agamemnona . Archeolog prowadzący wykopaliska ściągnął złotą maskę z królewskiej mumii i przez ułamek sekundy widział jego twarz , po czym rozsypała się w pył , no szkoda on sam się bardzo zasmucił jak zdał sobie sprawę co zrobił.

Klikając w link pomagasz Corfu accommodations
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polacy w Świecie odc 38 dopowiedzenie i sprostowanie

Miałam przyjemność wziąć udział w 38 odcinku programu Polacy w Świecie . Niestety po obejrzeniu odcinka odczuwam niedosyt i  jestem troche...